Müzisyenlik Nedir ? Müzisyen Ailesine Bağlı Olmaz mı ? Müzisyenlik Kolay mı ?

Müzisyenliği meslek olarak görmeyen o kadar çok insan var ki anlatamam.
Müzisyen insan ailesine bağlı olmaz,alkol içer, ot,esrar vb. maddeler kullanırmış.
Müzisyenlik kadar kolay bir meslek yokmuş.

Sırasıyla hepsini açıklıcak olursam şöyle başlayayım.

Evet müzisyenlik meslek değilmiş. Peki ne o zaman ? En özel anlarınızda sizi eğlendiren
sevindiren, yeri geldiğinde acılarınıza ortak olan müzisyenler değil mi ?. Bir eğlence yapacakken
neden o zaman müzisyen çağırıyorsunuz madem meslek değil ? Yazık çok yazık. Bu işi yapıp aile geçindirennice insanlar var. Evet özel sektör ne olacağı belli değil ama tek bir gerçek var sonu olmayan bir iş.Sabit bir maaşla çalışan bir çok kişidende fazla kazanır müzisyen. Yeter ki müzisyene saygı gösterin.

Diğer bir sorunumuz ise alkol falan filan. Her müzisyen alkol tüketecek veyatte madde kullanacak diye bir kaideyok. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Sanatla uğraşan bir insanın hiç farkına vardınız mı ? Gayet medeni ve sakinefendi olarak konuştuğunu. Ama şuna dikkat edin müzisyen ile çalgıcı farklı birşey. Müzisyen aile geçindiremezmantığına nereden varıyorsunuz anlam verebilmiş değilim. Gördüğünüz bir kaç müzisyen alkol tüketiyor vs vssonra tüm müzisyenler öyle olmuş oluyor. Ön yargılı olmak iğrenç birşey. İnsanların hakkını yiyorsunuz. Yapmayın.

Gelelim diğer bir konumuza. Müzisyenlik kadar kolay bir meslek yokmuş. Düğünlerden yola çıkacak olursak.Ortalama bir düğünde 500 – 1000 kişi civarı insan oluyor. O Sahneye çıktıkdan sonra senin oradaki tüm insanlarımemnun etme gibi bir mecburiyetin var. Çünkü seni seçmişler ve seninde elinden geleni yapman lazım.Eeee bas orgun tuşuna çalsın. Tabii canım ne kadar kolay. Kim sunuculuk yapacak ? Kim o bitmek bilmeyenisteklerinize karşılık verecek. İstediğiniz isteği bile bilmiyorsunuz, istek istemeği bilmiyorsunuz.En basiti o sıra “Aslan Mustafam” çalıyor ” Lan çalgıcı aslan mustafam çal ……..” küfürle. İnsan olmalısınız.Tehdit yiyorsunuz,argo kelime yiyorsunuz karşınızdaki insanı parayla satın alabileceğinizi düşünüyorsunuz.Çok yanlış düşüncelerdesiniz. Ortalama bir düğün 3 saat sürer 30 dakika takı pasta muhabbeti.Düğünün bitmesineson 10 – 15 dakika kalaya kadar oturup oturup da ee beni hiç oynatmadın. Seni sandalyeye bağlayan mı oldu ?Hayır. Gelinin babası geliyor benim şu tanıdıklarım geldi çağırırmısın tamam diyorsun. O isteğin arkasına hemen damadın babası geliyor benim şu tanıdıklarım geldi çağırırmısın. Müzisyen diyor ki” abi ve gelinhanımın babasının isteği var önde arkasına onu alalım” gelinin babasını diyip küfür ediyor benim isteğimiyapacaksın diyor bir şey varsa ben buradayım diyor. Burada müzisyen ne yapsın ? Daha saymakla bitmez müzisyenin mesleğinin zorluğu ama tek bir gerçek var herkeste olmayan yetenek var. Herkes müzisyen olsaydı hiç anlamı olmazdı.
Kimse annesinin karnında öğrenipte çıkmadı. Yılların tecrübesiyle, Alın teriyle herkes ekmeğinin peşine koşuyor.Ama unutmayın ki bir lokma ekmeği bile kaç defa çiğneyip öyle yutuyoruz.

Sanatla uğraşmıyorsanız bile sanata saygı gösterin.

Teşekkürler.

Yorum Yaz